top of page

 

Klatka i Wyposażenie...

Zanim zdecydujesz się na zakup świnki, musisz mieć już w domu klatkę lub akwarium. Sam zdecyduj, co jest lepsze. Klatkę jest łatwiej posprzątać, a świnka ma lepszą wentylację. Z akwarium za to nie wypadają wiórki, a żywotna świnka potrafi strasznie nabałaganić. My polecamy klatkę, bo komfort świnki jest dla nas najważniejszy. Koszt klatki to, w zależności od rozmiarów, od 60 – 120 zł. Niezależnie na co się zdecydujesz, jedna świnka powinna mieć ok. metra kwadratowego przestrzeni. Jak na polskie warunki jest to jednak czasem trudne do wykonania, mniejsza klatka nie powinna jej zaszkodzić (ale nie mniejsza niż 40 x 60cm dla jednej świnki). Lokum prosiaczka nie powinno być malowane (wybierzmy ocynkowaną klatkę) i wykonane z drewna, gdyż drewno bardzo wchłania mocz. Akwarium nie musi być niczym przykryte od góry, jeżeli ma wysokość minimum 30cm. Bardzo rzadko zdarza się, żeby świnka próbowała wyskakiwać ze swego lokum.W klatce/akwarium powinny znajdować się następujące akcesoria:

 

1. Drewniany domek, służący jako schronienie i gryzak.

Pomimo, że drewno wchłania mocz, domek może być wykonany z tego tworzywa. Powinien mieć płaski dach, aby świnka mogła na nim przesiadywać, co przeważnie bardzo lubi.

 

2. Poidełko kulkowe.

Odradzamy podawanie wody świnkom w miseczce. Szybko ją przewrócą i będziemy zmuszeni do nadprogramowego sprzątania klatki. Poidełko kulkowe eliminuje ten problem, choć możemy oczywiście trafić w sklepie na wadliwy produkt.

 

3. Paśnik na sianko.

Stanowi niezbędne wyposażenie klatki. Lepiej nie wkładać śwince sianka bezpośrednio na ściółkę w klatce. Świnka bez zbytnich oporów na nie nasiusia, a obsiusiane sianko nie tylko się marnuje, ale dodatkowo wydziela nieprzyjemny zapach.

 

4. Karmnik

Wybierajmy miseczki z szeroką podstawą, żeby świnka nie mogła ich przewrócić (niektóre świnki robią to specjalnie i wdeptują żer w ściółkę).

 

5. Na dnie klatki oczywiście obowiązkowo musi być kilkucentymetrowa warstwa wyściółki. Najbardziej popularne i najtańsze są drewniane wiórki. Dostępne są również w wersji zapachowej: cytrynowej lub zielonego jabłuszka. Tam gdzie świnka najbardziej siusia można wysypać trochę specjalnego grysu, który lepiej pochłania wilgoć, choć jest już sporo droższy. Cena wiórków to ok. 2 – 3 złote za 12 – 14 litrów. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby były prasowane, wtedy jest ich więcej. Nie opłacają się większe paczki. Grys to kilkanaście złotych za 5 – 8 kilogramów. Jedna świnka potrzebuje ok. 150 litrów wyściółki miesięcznie.

 

 

Gdzie umieścić klatkę?

W jakim pomieszczeniu?

Ponieważ świnka jest zwierzątkiem stadnym, a co za tym idzie bardzo towarzyskim, najlepiej aby jej lokum znajdowało się w pokoju intensywnie użytkowanym przez jej właściciela (najlepiej w sypialni). Nie należy obawiać się brzydkiego zapachu, tylko zaniedbane świnki cuchną.Nienajgorszym rozwiązaniem jest również korytarz, pod warunkiem, że nie ma w nim przeciągów.W łazience lub w kuchni panuje zbyt duża wilgoć dla świnki morskiej.

 

W jakim punkcie pomieszczenia?
Najlepiej w kącie przeciwległym do drzwi, tak aby świnka miała w zasięgu wzroku cały pokój i
widziała kto wchodzi do pomieszczenia lub je opuszcza.

 

Na jakiej wysokości?
Klatka nie powinna stać bezpośrednio na podłodze, jest tam za zimno. Optymalna wysokość to od 30 - 100cm. Umieszczenie świnki za wysoko, także jest niekorzystne. Większość świnek ma lęk wysokości (choć nie jest to regułą).                                                                                                                                                                                                          

Jaka temperatura jest optymalna dla świnki?

Temperatura optymalna dla naszego pupila powinna się mieścić w przedziale 15-25 stopni Celsjusza. Tak podają fachowe źródła, choć osobiście uważam, że temperatura nie powinna być niższa od 20 stopni, ponieważ świnka ma skłonność do przeziębień. Klatka nie może stać zbyt blisko kaloryfera, bo przegrzanie także może być dla świnki niekorzystne. W upalne lato postaraj się zapewnić swojemu pupilowi trochę chłodu. W tym okresie dopuszczalne jest umieszczenie klatki na podłodze, czego – jak wcześniej napisaliśmy nie zalecamy (w innych porach roku). Nawiew od wiatraka jest szkodliwy dla ludzi i świnek morskich.

 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o wyposażeniu klatki dla swojego pupila? A może chcesz się dowiedzieć gdzie je znaleźć lub zrobić samemu? Napisz do nas e-mail.

bottom of page